Kolektory słoneczne, a panele fotowoltaiczne

Kolektory słoneczne podgrzewają wodę a panele fotowoltaiczne produkują prąd? A może na odwrót?

– No właśnie, jak to jest z tymi urządzeniami. Czasem te pojęcie używane są zamiennie, czasem są mylone, postaramy się raz na zawsze każdemu wytłumaczyć co to kolektory a co to panele fotowoltaiczne.

Kolektory słoneczne zamieniają padające promieniowanie słoneczne na ciepło, które za pomocą instalacji możemy wykorzystać najczęściej do przygotowania ciepłej wody. Ilość ciepła wystarczyłaby również do dogrzewania pomieszczeń, lecz to rzadziej wykorzystywane rozwiązanie. Jest to ściśle związane z naszym klimatem, gdyż w sezonie zimowym taka instalacja nie wystarczyła by w pełni do ogrzania domu.

Panele fotowoltaiczne pozwalają uzyskać prąd elektryczny, który możemy wykorzystać w dowolny sposób. Jednak, należy wspomnieć o kilku kwestiach, gdyż poprzednie zdanie może nadto rozbudzić wyobraźnię. Po pierwsze, prąd wytwarzany jest w większości wtedy, gdy nie ma nas w domu i gdy go nie potrzebujemy w pełni. Jako, że instalacja akumulatorowa pozwalająca magazynować prąd na późniejsze zużycie jest jeszcze bardzo droga, mało kto decyduje się na takie rozwiązanie. Po drugie, zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, mamy prawo bez kosztowo pobrać 80% oddanej energii, zaś w przypadku instalacji o mocy powyżej 10 kW, 70% energii. W praktyce oznacza to, że nasza instalacja generuje prąd przez większość dnia, który oddawany jest do sieci. My zaś pobieramy na swój użytek 80% bądź 70%, wygenerowanego prądu. Jednakże w większości przypadków typowa domowa instalacja pozwala uzyskać od 3000 do 5000 kWh energii rocznie, co stanowi średnio roczne zapotrzebowanie na prąd, danego domu bądź gospodarstwa, wobec czego nie ponosimy kosztów energii elektrycznej, bądź bardzo małe.

Comments