Przykładowe realizacje fotowoltaiczne

Wprowadzenie

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są moduły fotowoltaiczne. To one odpowiadają za produkcję prądu. Wytwarzają one prąd stały który później jest konwertowany na prąd zmienny. Moduły fotowoltaiczne złożone są z pojedynczych płytek krzemowych które połaczone ze sobą produkują prąd. Przymocowane są do połaci dachowej przy pomocy odpowiedniej konstrukcji dedykowanej do konkrentej połaci dachowej.

Drugim podstawowym elementem instalacji a zarazem jej “mózgiem” jest inwerter. Jego główne zadanie to zamiana prądu stałego na prąd zmienny. Falownik kontroluje również pracę całego układu i dostosowuje parametry wytworzonego prądu do parametrów sieci publicznej. 

Dodatkowo w instalacji występują zabezpieczenia AC oraz DC które chronią inwerter przed wszelkimi możliwymi przepięciami. 

Całość instalacji fotowoltaicznej spina okablowanie które łączy moduły z falownikiem, zabezpieczeniami oraz siecią.

Przykładowe instalacje oraz opis

Instalacja fotowoltaiczna – 8 kW

 

W tym konkretnym przypadku zastosowane zostało rozwiązanie oparte o moduły fotowoltaicznej Sharp ND-RB 275 w technologii polikrystalicznej. Ułożenie dachu wschód – zachód wymusiło zastosowanie inwertera trójfazowego z dwoma oddzielnymi łańcuchami produkcji firmy Fronius. Przewidywana produkcja roczna z takiej instalacji to ok 7500 kWh/rok

 

Instalacja fotowoltaiczna – 7 kW

W tym przypadku zastosowane zostały moduły fotowoltaiczne wykonane w technologii monokrystalicznej. Pozwala to na uzyskwanie większej ilości prądu w dni pochmurne. Zastosowany falownik austriackiego producenta Fronius pozwoli na maksymalizację uzysków. Przewidywana produkcja roczna – 7000 kWh/rok

 

Instalacja fotowoltaiczna – 4,5 kW

Instalacja fotowoltaiczna wykonana na gruncie na specjalnie przygotowanej do tego konstrukcji montażowej. Zastosowane moduły fotowoltaicznej polskiego producenta Selfa o mocy nominalnej 275 W powoli uzyskać łącznie 4,5 kW. Powodem wyboru takiego rozwiązania był brak miejsca na dachu. Zastosowany falownik – Fronius.

 Instalacja fotowoltaiczna – 3 kW

Instalacja fotowoltaiczna wykonana na dachu wykonanego z dachówki. Zastosowane moduły fotowoltaiczne w technologii monokrystalicznej o mocy 360 W pozwalają na zamontowanie mniejszej ilości modułów na dachu przy zachowanej odpowiedniej mocy. Dodatkowo system wyposażony został w optymalizatory mocy oraz inwerter SolarEdge co pozwala na monitorowanie pracy każdego modułu osobno. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie ok 10% więcej energii w skali całego roku. 

Zainteresowany?

Zamów bezpłatny audyt

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, chcesz się dowiedzieć więcej na temat instalacji – zamów bezpłatny audyt.

Zamów audyt

Zadzwoń do eksperta

Masz pytania? Potrzebujesz poznać więcej szczegółów? Zadzwoń i zapytaj o bezpłatną pomoc eksperta.

796 797 348

Napisz do nas

Jeśli masz jakiekolwiek pytania. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat instalacji. Napisz do nas.

Napisz do nas

partnerem technologicznym artykułu jest: